100 Yıl Önce Çizilmiş Geleceğin Resimleri

0
264

Genellikle yaşamın geleceğini merak etmişizdir. 50, 100, veya 1000 yıl sonra ne olacağını insanlar her zaman hayal etmiş, sohbet ortamlarında konuşulmuştur. Fakat geçmişteki insanlar şu anki yaşadığımız zaman için ne düşünmüş olabilirler. Mesela 100 yıl önceki insanlar.? Onlar geleceği kartpostallarla tasvir etmişlerdi. İşte o geleceğin resimleri bize çok şey anlatıyor.

1899-1910 yılları arasında Jean-Marc Cote ve diğer sanatçılar tarafından yapılan çizimler başta sigara/puro kutularında bulunmuş daha sonra da kartpostallarda geleceğin dünyasını tasvir etmişti. Çeşitli Fransız sanatçılar tarafından yazılmış en az 87 kart biliniyor ve ilk serisi Paris’teki 1900 Dünya Sergisi için üretiliyor. Mali sıkıntılardan dolayı Jean-Marc Côté’nin kartları asla dağıtılamadı ve bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un bir set üzerine oynadıktan ve Futuredays adlı kitapta eşlik eden yorumlarıyla 1986’da yayınlamasından sadece yıllar sonra ortaya çıktı: 2000 Yılının On dokuzuncu Yüzyılı Vizyonu.

Günümüzde de gelecek geçmişteki gibi tahmin edilmeye devam ediyor, hatta sadece resim üzerinden değil. Filmler yapılıyor, youtube üzerinden bir çok gelecek tahmini yapılan videolar yayınlanıyor teknoloji gelişiyor gelecek farklı mecralardan tahmin edilmeye devam ediyor. Peki geçmişteki sanatçılar gibi bizde gelecek tahmininde onlar kadar yaklaşabilmiş miyizdir? Sanırım bunu gelecektekiler görebilecek yada belki zaman makinasını icat ederiz:)

Buradan sonra devam eden kartpostallarda Almanlar tarafından çizilmiş. 1900’lü yıllarda Alman çikolata fabrikası Hildebrands tarafından basılmış olabileceği söyleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here